Numer konta bankowego – IBAN, BIC, SWIFT

numer kontaKażdy zdaje sobie sprawę, że numery kont bankowych muszą być różne – dzięki temu bowiem przypisany danej osobie numer jest indywidualny i może służyć identyfikacji. Nie wszyscy jednak zastanawiali się, dlaczego liczb jest akurat tyle i czy cokolwiek więcej można z nich odczytać? Okazuje się zaś, że całkiem sporo – dlatego warto choćby i z czystej ciekawości dowiedzieć się, czym jest numer IBAN, a także numery BIC i SWIFT. Wszystkie wiążą się z naszym numerem w banku!

Numer konta bankowego – co warto wiedzieć?

Numer konta bankowego, określany skrótem NRB, składa się z 26 cyfr. Dwie pierwsze cyfry to suma kontrolna, a kolejne osiem to numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku. Dopiero ostatnie szesnaście cyfr to numer rachunku klienta w banku. Zwykły numer – zgodnie z zapisem elektronicznym – jest zapisywany w postaci ciągu cyfr. Spacje pomiędzy poszczególnymi numerami zostały dodane specjalnie po to, aby ułatwić ludziom odczytywanie i przepisywanie całości – co przy tak dużej liczbie mogłoby być znacznie utrudnione.
Właśnie dlatego zapis stosowany na przykład na blankietach bankowych wygląda następująco: AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC. Spacje zwiększają czytelność również w sytuacji, gdy chcemy z numeru rachunku bankowego odczytać szybko znacznie więcej – na przykład BIC.

Numer BIC i numer SWIFT – co to takiego?

Czym jednak jest wspomniany wcześniej numer BIC? To skrót od określenia “Bank Identifier Code” – czyli Kod Identyfikujący Bank. Jest to zatem kod, pozwalający na identyfikację danej instytucji bankowej nie tylko podczas krajowych, ale również i międzynarodowych przelewów pieniężnych. Może mieć osiem lub jedenaście znaków. Numer BIC musi posiadać każdy bank, który przystępuje do obszaru stosowania SEPA lub też korzysta z usług SWIFT. Dlatego też właśnie BIC nazywany jest czasem SWIFT CODE.
Kod SWIFT składa się z sześciu liter i pięciu cyfr, przy czym ostatnie trzy mogą być zerami. SWIFT jest skrótem od określenia “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication”. BIC i SWIFT to w zasadzie to samo, z tym, że pierwsze określenie jest częściej używane za granicą, a drugie w Polsce. Kody są niezmienne i jawne – można je sprawdzić na przykład na stronie danego banku.

Czym jest IBAN i co go wyróżnia?

W bankowości niezwykle ważne określenie związane z naszym tematem to IBAN – czyli International Bank Account Number (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego). Tak jak BIC wskazuje na bank, tak IBAN jest charakterystyczny dla rachunku bankowego indywidualnego klienta. Jest to numeracja międzynarodowa, zatem dzięki niemu można rozpoznać dany rachunek na całym świecie. Standard został utworzony zwłaszcza dla ułatwienia dokonywania przelewów w Unii Europejskiej – wprowadziła go Europejska Komisja Standardów Bankowych.

 

W celu utworzenia takiego międzynarodowego numeru, wystarczy do zwykłego numeru rachunku bankowego dodać na początku litery PL. Nawet zaś, gdy nie występują one w zapisie, numer traktowany jest tak, jak gdyby w nim były – standard jest bowiem obowiązujący dla wszystkich numerów, a kolejne cyfry wyliczane wedle niego. Długość kodu IBAN może być różna w różnych krajach, ale na arenie międzynarodowej kody są tej samej długości – stwarza to pewne różnice w zapisie, jako że ostatnia grupa znaków (gdy zapisu dokonujemy wraz ze spacjami) może mieć mniej niż cztery znaki.

Suma kontrolna – po co potrzebna?

W pierwszym akapicie wspomniane zostało hasło “suma kontrolna”. Nazwa ta dotyczyła dwóch znaków, stosowanych na początku indywidualnego rachunku bankowego każdego klienta. Suma kontrolna składa się z dwóch cyfr, ale warto wiedzieć, że jej funkcja – jak sama nazwa wskazuje – jest dosyć duża i ma zadanie coś skontrolować, a nie tylko istnieć.
Dzięki sumie kontrolnej można sprawdzić poprawność numeru IBAN, w którym umieszczona jest na pozycji 3-4, zaraz po kodzie kraju.

 

Wzór jest dosyć skomplikowany, ale trochę praktyki ułatwia jego zapamiętanie. Przede wszystkim należy przenieść cztery pierwsze znaki całego numeru na jego koniec. Następnie zamienić litery na cyfry, zgodnie z zasadą, że A=10, B=11 i tak dalej. Polski kod (PL) powinien dać nam sumę 2521, jako że P=25, a L=21.

 

Po takiej zamianie traktujemy numer jako całą liczbę, dzieląc ją przez 97. Jeśli reszta z dzielenia jest równa 1, suma kontrolna jest prawidłowa.

2 komentarze

  1. Artur pisze:

    Panie Błażeju SEPA została stworzona żeby omijać na terenie EU złodziejskie firmy pośredniczące a przelewy zyskami były dzielone tylko przez dwa banki czyli nadawca-odbiorca. Żeby prawidłowo skorzystać z szybkiego i taniego przelewu SEPA trzeba spełnić kilka warunków a mianowicie ustawić walutę w euro a dla uniknięcia przewalutowania przez swój bank również w Euro odebrać (konto walutowe), przelew zwykły bo za expresowe są wyższe opłaty i ustawić podzielność zysku pomiędzy bankami tak zwane SHA. Obecnie wiele banków w platformach internetowych takie ustawienia ma jako domyślne ale warto to sprawdzić robiąc przelew.

  2. Błażej pisze:

    Często trzeba podać numer BIC oraz IBAN w zakładce płatności na zagranicznych stronach dla freelancerów, aby firma pośrednicząca (często wystawiająca fakturę i zgarniająca od tego prowizję) mogła łatwo zrobić przelew na konto w polskim banku – gdy pierwszy raz natknąłem się na te określenia, to nie wiedziałem, o co chodzi, jednak szybko znalazłem odpowiedź w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *