Przelew SEPA – co to jest i na czym polega?

sepaPrzelew SEPA to rodzaj przelewu zagranicznego, który może być dokonywany na ściśle określonym terytorium, w ściśle określonych bankach i po spełnieniu ustalonych z góry warunków. Jednakże jego wielką zaletą jest bezpieczeństwo, szybkość i niski koszt – który może być kilkukrotnie mniejszy, niż w przypadku innych przelewów zagranicznych, a możemy też nie ponieść go wcale (w niektórych bankach koszt dokonania przelewu SEPA to 0 złotych). Co warto wiedzieć o tej formie płatności?

SEPA – wyjaśnienie terminu

SEPA (Single Euro Payments Area) oznacza jednolity obszar płatności w euro. Do jego stworzenia doprowadziło wprowadzenie wspólnej waluty, która mimo iż nie obowiązuje jeszcze we wszystkich krajach członkowskich, to teoretycznie ma być w nich wprowadzona. Euro jest też oficjalną walutą Unii Europejskiej.
Do obszaru wchodzi łącznie 35 krajów, a także terytoria zależne. W składzie SEPA znajdują się zatem: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Majotta, Malta, Martynika, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Reunion, Rumunia, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i Wyspy Alandzkie.

Czym są przelewy SEPA?

Obszar płatności SEPA powstał specjalnie po to, ażeby ułatwić i przyspieszyć dokonywanie płatności pomiędzy członkami Unii Europejskiej, a także zmniejszyć koszty, jakie musieli wcześniej ponosić klienci za przelewy zagraniczne. Stało się to tym istotniejsze, od kiedy obywatele krajów członkowskich zaczęli się swobodnie przemieszczać między poszczególnymi krajami Europy i osiedlać się w różnych jej częściach. Obecnie zatem przelewy zagraniczne w Unii Europejskiej dokonywane są częściej niż kiedykolwiek.
Przelewy SEPA często nie kosztują więcej niż 10 złotych, a czasem są i darmowe. Są to przelewy bezpośrednie – bez konieczności korzystania z usług banków pośredniczących, co znacząco upraszcza całą procedurę, przyspiesza termin realizacji transakcji i czyni ją tańszą. Nie ponosimy kosztów ustalonych przez pośredników, a w dodatku przesłana suma znajduje się na koncie często już następnego dnia roboczego po ich wysłaniu.

Przelew SEPA – warunki

Aby nasz przelew został zakwalifikowany do systemu SEPA i mógł korzystać z przypisanych tej grupie przywilejów, koniecznie musi spełniać następujące warunki:
– waluta transakcji to euro
– kraj odbiorcy jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, bądź jest to Norwegia, Islandia, księstwo Liechtenstein lub Szwajcaria
– bank uczestniczy w systemie SEPA
– kod SWIFT (BIC), czyli kod identyfikujący daną instytucję bankową na arenie międzynarodowej, został wskazany poprawnie
– rachunek odbiorcy został podany w międzynarodowym formacie IBAN
– tryb płatności przelewu jest ustawiony jako “zwykły”
– koszt przelewu został ustawiony jako “SHA”, czyli dzielony
Jeśli chodzi o dwie ostatnie pozycje, są one najczęściej ustawiane automatycznie w przypadków przelewu SEPA – nie należy ich zatem zmieniać!

Jak dokonać przelewu SEPA?

Przelew SEPA może zostać zlecony przez internet, przez telefon, a także w oddziale banku, który je obsługuje. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami poszczególnych banków, ponieważ często jest tak, że można dokonywać u nich przelewu SEPA w trybie pilnym, lecz jest to dużo droższe, niż w przypadku trybu zwykłego. Bywa, że pierwszy tego typu przelew w miesiącu jest darmowy, a kolejne już płatne, albo że do tańszego korzystania z tej wygodnej formy płatności uprawnia posiadanie jakiegoś określonego typu konta.
Dokonując tej formy przelewu zwróćmy baczną uwagę, czy wszystkie dane wpisujemy prawidłowo – co zresztą powinno być żelazną zasadą w przypadku dokonywania jakiejkolwiek transakcji bezgotówkowej. Błędne dane mogą spowodować odrzucenie płatności, skierowanie przelewu do ręcznej weryfikacji, albo też pieniądze trafią na konto adresata z dużym opóźnieniem. Mogą również zostać odrzucone przez bank zagraniczny i wrócić znów na nasze konto.

8 komentarzy

  1. Svitlana pisze:

    Dzien dobry, wcoraj rano wyslalam pieniadze z Santander do greckiego banku, kiedy przyjdzie przelew ?

  2. Jolanta pisze:

    czy wysyłając pieniądze sepa do Czech odbiorca musi mieć konto w Euro czy zostaną przeliczone na korony czeskie

  3. Edek pisze:

    Pieniądze wysłane w piątek z Hiszpani kiedy mogę się spodziewać na koncie w M banku???

  4. Marcin pisze:

    Witam Pan z kraju niewiem jakiego tylko powiedział mi że jest zrobiony przelew a u nas była 12w nocy. I nic nie mogłem zrobić, a on powiedział że jak nie sprawdzę to mi kasa przepadnie. A dzisiaj napisał że anulowano i muszę wpłacić za anulowanie bankowi 830zl coś takiego istnieje.

  5. agata pisze:

    W sobotę wieczorem z niemieckiego sparkasse wysłałam przelew czy dojdzie w najbliższy poniedziałek do polskiego pko bp ?

  6. Karolina Peciak pisze:

    Witam , ile moge czekać na przelew? Przedwczoraj wieczorem z konta niemieckiego deustche została wysłana gotówka na konto millennium. Ile trzeba czekać ?

    • MisiakDE pisze:

      dzień roboczy – w takim czasie jest realizowane zlecenie przelewu euro wewnątrz strefy.

      To wynik porównywalny ze zwykłymi przelewami krajowymi i o niebo lepszy od przelewów zagranicznych w innych walutach, gdzie można czekać do kilku dni na pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *