Przelew zagraniczny – ile kosztuje, na czym polega?

przelew walutowy Na czym polega przelew zagraniczny i czy jest drogie? Ile kosztuje? Co warto o nim wiedzieć?

Czasem przelewamy pieniądze nie tylko na konto w banku krajowym, ale również na rachunek zagraniczny – wszak coraz więcej naszych znajomych lub też członków rodziny rozjeżdża się po świecie. Bywa też, że zamawiamy jakiś produkt od zagranicznego producenta i musimy przelać pieniądze na jego konto, dokonując transakcji zagranicznej.

Przelew zagraniczny – wyjaśnienie i charakterystyka

Przelewy zagraniczne nazywane są również poleceniami wypłaty za granicę. Przelewy zagraniczne mają to do siebie, że mogą być dokonywane w dowolnej walucie – wszak w różnych krajach obowiązują różne rodzaje pieniędzy. Gdy na przykład chcemy dokonać przelewu na terytorium Unii Europejskiej, przelewając fundusze na konto kogoś bliskiego, kto jest w Austrii, czy w Wielkiej Brytanii, możemy ustalić, że operujemy walutą euro – a w trakcie dokonywanej transakcji, z naszego konta znika równowartość danej sumy w złotówkach.
Jaki może z tego wyniknąć problem?

 

Kursy walutowe nie zawsze są korzystne dla nadawcy. Banki bowiem same ustalają cenę kupna i sprzedaży, co może spowodować ubytek znacznie przekraczający wartość, obliczoną przez nas samodzielnie na podstawie obowiązujących akurat kursów. Poza tym sam przelew zagraniczny jest najczęściej drogi – choć w różnych bankach ceny są różne. Dlatego też najlepiej dokonywać podobnych transakcji z kont walutowych – choć teoretycznie możliwość taka istnieje (i czasem się z niej korzysta) także w przypadku kont prowadzonych w złotówkach.

 

Trzeba tylko pamiętać, że posiadając ten drugi typ konta mamy do dyspozycji możliwość korzystania ze znacznie większej ilości walut – zwykle wszystkich, w jakich kursy publikowane są przez bank. To ewidentny plus, jako że konta walutowe mogą dokonywać transakcji jedynie w następujących walutach: EUR, GBP, USD i CHF.

Rodzaje przelewów zagranicznych

Celem przelewu może być dowolne konto, w dowolnym banku na świecie – bo przecież tak rozumiane są przelewy zagraniczne. A skoro tak, to nie może istnieć jeden sposób ich przeprowadzania – jako że niektóre transakcje są prostsze niż inne.
Przelewy zagraniczne dokonywane w euro, których adresatem jest konto w kraju Unii Europejskiej, to tak zwane przelewy SEPA (Single Euro Payments Area). Inicjatywa powstania takiego systemu miała na celu największe – jak to tylko możliwe – uproszczenie procedur dokonywania transakcji pieniężnych pomiędzy wszystkimi członkami Unii Europejskiej, a także następujących krajów: Islandii, Norwegii, księstwa Liechtenstein i Szwajcarii. Uproszczone procedury wpływają na cenę – przelewy SEPA są zazwyczaj tanie i przeważnie nie zapłacimy za nie więcej niż 10 złotych, a w niektórych bankach nie zapłacimy za nie w ogóle. W przypadku tego typu przelewu dwa razy sprawdźmy, czy podaliśmy poprawny kod SWIFT (czyli BIC) banku, a rachunek adresata wpisujmy w formie IBAN (rozszerzona, międzynarodowa wersja).
Przelewy w innych walutach, których adresat jest spoza Unii Europejskiej, odbywają się za pomocą łączności bankowej SWIFT i są prowadzone przy pomocy pośrednika, a nawet kilku pośredników – właśnie dlatego są tak drogie. Ustalając sposób płatności, mamy do wyboru trzy opcje:

  •  OUR (koszty ponosimy my)
  • SHA (koszty są dzielone)
  • BEN (koszty ponosi adresat)

 

W tym przypadku również ważne jest podanie numeru rachunku w postaci IBAN, a także dokładne podanie kodu SWIFT (BIC) danego banku. Trzeba także podać tytuł płatności, ponieważ niektóre kraje zwracają na to uwagę – na przykład w Rosji ważne jest, aby podać za co jest dokonywany przelew.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Jak już wspomniano, dokonując przelewu SEPA możliwe jest nawet, że nie poniesiemy żadnych kosztów transakcji. Wszystko jednak zależy od samego banku oraz od tego, czy dokonywana przez nas transakcja spełnia wszystkie wymogi przelewu SEPA. W przeciwnym wypadku nasz przelew nie zostanie zakwalifikowany do tej grupy i zapłacimy za niego normalną stawkę.
Normalną, czyli jaką? Wszystko zależy od banku oraz ilości pośredników. W przypadku przelewów zagranicznych walutowych wszystkie banki stosują zasadę procentowego kosztu przelewu, który zależy od jego wysokości. Najczęściej to odpowiednik 0,25% przelewanej kwoty. Banki ustalają również minimalną i maksymalną wysokość przelewu.

1 Odpowiedź

  1. Markuss pisze:

    Jak zobaczyłem kurs w moim banku to róznicy między Idea a cinkciarz.pl była 0,30 zł jak sobie przeliczyłem moja kwote do przelania plus koszt 0,35% od kwoty przelewu to już na samym kursie udało mi się przyoszczędzić 600 zł, poki banki nie dorównaja kantorom to raczej nie skorzystam ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *