Przelewy bankowe – [Express] ELIXIR, BlueCash i SORBNET

Przelewy bankowe to teraz najwygodniejszy sposób płatności – który kiedyś być może wyprze papierowe pieniądze i monety. Przelewy dokonywane są codziennie miliony razy – jest to bowiem płatność szybka i bezproblemowa. Można jej dokonać nawet siedząc we własnym domu, albo też w czasie podróży do pracy, na swoim własnym smartfonie czy tablecie, gdy akurat przypomnimy sobie o jakimś ważnym, zaległym rachunku. Także płatności dokonywane kartą płatniczą w sklepie opierają się na poleceniu przelewu z konta posiadacza karty na konto owej firmy. Nie wszystkie przelewy są jednak identyczne – co oznaczają określenia ELIXIR, BlueCash i SORBNET?

Czym jest przelew?

Przelew jest rozliczeniem bezgotówkowym, opierającym się na wydaniu dyspozycji przez właściciela danego rachunku rozliczeniowego na przykład bankowi (jako dostawcy usług płatniczych), dotyczącej przekazania określonej kwoty pieniężnej na inny rachunek płatniczy. Jedynym warunkiem jest posiadanie określonej kwoty na swoim koncie – wówczas przelew jest możliwy do realizacji.
Polecenie przelewu to bardzo wygodna forma płacenia za produkty lub usługi. Jest także niezwykle szybka – wciąż unowocześniane systemy pozwalają bowiem przelać pieniądze na konto beneficjenta już w ciągu tego samego dnia, a nawet w 15 minut! To niezwykły postęp technologiczny, który zresztą wciąż ulega ulepszeniom, dlatego można się spodziewać, że czas ten nadal będzie ulegał skróceniu.

Rodzaje przelewów bankowych

Przelew przelewowi nierówny – z racji na różne czynniki, jakie pragniemy uwzględniać w swoim poleceniu zapłaty, powstały różne rodzaje przelewów – ELIXIR, EXPRESS ELIXIR, SORBNET oraz Przelew Natychmiastowy, w Systemie BlueCash. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Przelew Elixir

Przelew Elixir to standardowy przelew bankowy, oparty w pełni na teletransmisji danych. Przelewy tego typu bazują na tak zwanych sesjach – przychodzących i wychodzących. W trakcie ich trwania wymieniane są informacje o przelewach, a one same hurtowo dokonywane. Sesje odbywają się w określonych godzinach, charakterystycznych dla danego banku. Czas dokonywania płatności w tym typie przelewów wynosi nie mniej niż 2 godziny, choć przelewy wewnątrz tego samego banku mogą zostać dokonane nawet w kilka minut.

Przelew Express Elixir

Express Elixir to zupełnie nowy system, który umożliwia dokonywanie w ciągu kilku minut przelewów pomiędzy różnymi bankami. Środki przekazywane są bez pośrednictwa innych firm, a nad bezpieczeństwem transakcji czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa – jest to zatem niezwykle bezpieczny i nowoczesny system. Przelewów dokonuje się w walucie polskiej i są one prowadzone w czasie rzeczywistym – a zatem z pominięciem określonych godzin wychodzących i przychodzących sesji.

Przelew Sorbnet

Przelew SORBNET to system wprowadzony przez Narodowy Bank Polski. SORBNET to skrót od nazwy System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim. Przelewy dokonywane są w czasie rzeczywistym, w oparciu o elektroniczny system wymiany danych. Zazwyczaj transakcje są przeprowadzane niezmiernie szybko – środki mogą zostać przelane z jednego konta na drugie już w ciągu jednej godziny! Przy tym nie ma ograniczeń co do przekazywanej kwoty, a zatem możemy w ten sposób przelać dowolną ilość pieniędzy. Właśnie przez ten system zresztą OBOWIĄZKOWO prowadzone są przelewy na kwotę wyższą niż milion złotych. System SORBNET jest jednak płatny – około 30 złotych za dokonany przekaz.

Przelew natychmiastowy Bluecash

Przelew Natychmiastowy w Systemie BlueCash oprócz usługi EXPRESS ELIXIR, możliwe jest dokonywanie płatności natychmiastowych także w oparciu o inne, zewnętrzne platformy, do których należy też System BlueCash. Przelewy w tym systemie dokonywane są już w 15 minut, ponieważ pomija on wszystkie międzybankowe sesje rozliczeniowe, dokonując dwóch przelewów wewnątrzbankowych, zamiast jednego pomiędzy dwoma bankami. Skraca to czas trwania usługi. Właścicielem BlueCash jest firma Blue Media, która działa jako pośrednik, wykorzystując do tego swoje rachunki bankowe z różnych banków. Opłata za przelew natychmiastowy to zazwyczaj 5 złotych.

3 komentarze

 1. Terni pisze:

  Może zleciłeś po godz. 20:00? Wtedy trzeba czekać do rana. W ciągu dnia trwa to około minuty ( jednej minuty )

 2. Joanna pisze:

  Bluecash w ciągu 15 minut?!!! to jakaś chora bajka chyba… czekam już 45 minut i nic… przelew między WZW BK i Raiffeisen… pierwszy i ostatni raz!

  • Klaudia pisze:

   Bluecashem przesylam zawsze pieniądze na drugie konto i nie wiem czy trwa to 30 s… Dosłownie. Wylogowuje się z jednego konto i sprawdzam drugie i już pieniążki są. . Może coś pomyliles ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *