Sprawdź jaki bank po numerze konta

jaki bank po numerze kontaSprawdź numer konta  i dowiedz się szybko jaki bank po numerze konta bankowego. Poznaj znaczenie cyfr w numerze konta bankowego.

Każdy klient banku, który zakłada w nim swój własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, otrzymuje swój własny, indywidualny numer konta bankowego, po którym można rozpoznać dokonywane przez niego transakcje. Banki, przypisując swoim klientom owe numery kont, muszą jednak je tworzyć na z góry ustalonych warunkach – wszak każda cyferka w numerze ma swoje własne znaczenie. Znając numer konta bankowego, można zatem między innymi zidentyfikować bank, do którego owe konto przynależy – do czego ta wiedza może się przydać i jak to właściwie zrobić?

Jaki bank po numerze konta – znaczenie cyfr

Warto wiedzieć, że 26 cyfr rachunku bankowego ma swoje ścisłe znaczenie.

W układzie tym, 2 pierwsze cyfry odpowiadają za wskazanie sumy kontrolnej, 8 kolejnych to numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku, a pozostałe szesnaście cyfr to numer rachunku klienta w danym banku.

 

Jeśli chodzi o numer IBAN (a zatem numer międzynarodowy), różnica polega na tym, że w Polsce numer ten posiada o dwa znaki więcej, a zatem w sumie 28. Zostały one dodane na początku, więc trzeba wiedzieć, że aby znaleźć numer banku, musimy pominąć te dwa dodatkowe znaki.

 

Jaki bank po numerze konta?  Biorąc pod uwagę numer rachunku bankowego (który można łatwo uzyskać, pomijając znaki PL w numerze IBAN), interesująca nas część, odnosząca się do banku, umiejscowiona została na miejscach od 3 do 10.

Przeczytaj także: Numer konta bankowego – IBAN, BIC, SWIFT

Numer rozliczeniowy banku także jednak składa się z kilku części, pozwalających rozpoznać dany bank. Po co to robić? Po to chociażby, żeby na podstawie numeru konta danej osoby móc sprawdzić, kiedy w jej banku odbywają się sesje przychodzące lub wychodzące, co ułatwia ustalenie, o której godzinie dojdzie do niej przelew z naszego konta lub na odwrót. Powodów może być mnóstwo – ale jak to zrobić?

Numer Rozliczeniowy Banku – co o nim wiemy?

Numer rozliczeniowy banku składa się z ośmiu cyfr. Pierwsze cztery identyfikują daną instytucję bankową – są bowiem niezmienne i na stałe jej przypisane. Jeśli chodzi o banki spółdzielcze, numery w nich zawsze zaczynają się na 8 lub 9. Jeśli zaś chodzi o banki i instytucje kredytowe, tak naprawdę wystarczy nam znać 3 pierwsze cyfry konta bankowego by dowiedzieć się jaki to bank po numerze konta, ponieważ czwartą cyfrą zawsze będzie 0. Jednakże poznanie wszystkich czterech pozwala dokładnie rozpoznać instytucję, co jest wielce pomocne. Numery w bankach lub instytucjach kredytowych także zaczynają się na inną cyfrę – dowolną, od 1 do 7.
Kogo zaciekawiły te wyszczególnienia, być może będzie zaciekawiony również znaczeniem pozostałych cyfr, związanych z numerem rozliczeniowym banku. Otóż, po pierwszych czterech, cyfry na pozycji 5, 6 i 7 odnoszą się do konkretnego oddziału banku. Jeśli zaś na tych pozycjach znajdują się trzy zera, możemy być pewni, że wskazuje to na centralę banku. Ostatnia cyfra numeru rozliczeniowego banku jest cyfrą kontrolną, która pozwala na stwierdzenie, czy dany numer rozliczeniowy jest poprawny. Służy to względom bezpieczeństwa.

 

Swój numer rozliczeniowy zawsze posiadają instytucje, które uprawnione są do prowadzenia rachunków bankowych. Dzięki niemu wszystkie transakcje finansowe mogą być prowadzone w sposób automatyczny i o wiele prostszy – ustalone numery ułatwiają zatem dokonywanie transakcji pieniężnych i je przyspieszają. Przydziela je bank centralny i wraz z resztą numeru tworzą tak oryginalną całość, iż z łatwością można ustalić z jakiego kraju, jakiego banku i oddziału pochodzi dany numer – a zatem i kto jest jego właścicielem. Dzięki numerowi, wszystkie polecenia płatnicze są realizowane bezbłędnie – oczywiście, o ile numer zostanie poprawnie wpisany przez klienta.

Sprawdź numer konta

Nie na wiele zdałyby się wszystkie te wyjaśnienia, gdyby klienci nie mogli z łatwością dotrzeć do numerów rozliczeniowych banków – aby móc przypisać posiadany numer danej instytucji finansowej.
Poszczególne banki posiadają następujący, stały identyfikator, poniżej lista, która umożliwi ci sprawdzenie banku po numerze konta:
– 1010 Narodowy Bank Polski
– 1020 PKO BP
– 1030 Citibank Handlowy
– 1050 ING
– 1060 BPH
– 1090 BZ WBK
– 1130 BGK
– 1140 mBank
– 1160 Bank Millennium
– 1240 Pekao
– 1280 HSBC
– 1300 Meritum Bank
– 1320 Bank Pocztowy
– 1440 Nordea Bank
– 1470 Eurobank
– 1540 BOŚ
– 1580 Mercedes-Benz Bank Polska
– 1600 BNP Paribas Fortis
– 1610 SGB – Bank
– 1670 RBS Bank (Polska)
– 1680 Plus Bank
– 1750 Raiffeisen Bank
– 1840 Societe Generale
– 1870 FM Bank PBP
– 1910 Deutsche Bank Polska
– 1930 Bank Polskiej Spółdzielczości
– 1940 Credit Agricole Bank Polska
– 1950 Idea Bank
– 2000 Rabobank Polska
– 2030 BGŻ
– 2070 FCE Bank Polska
– 2120 Santander Consumer Bank
– 2130 Volkswagen Bank
– 2140 Fiat Bank Polska
– 2160 Toyota Bank
– 2190 DnB Nord
– 2480 Getin Noble Bank
– 2490 Alior Bank

1 Odpowiedź

  1. KM pisze:

    1440 to już nie Nordea Bank tylko PKO BP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *